СИНТАГМАТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ ЛЕКСЕМ ВЛАСНІСТЬ ТА POSSESSION У ЗІСТАВНОМУ АСПЕКТІ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4565.2023.58.8Ключові слова:
іменник, корпус, синтагматичні відношення, сполучуваність, модель, етимологіяАнотація
У статті досліджено особливості вживання іменників ВЛАСНІСТЬ та POSSESSION в українській та англійській мовах в синхронії з використанням корпуснобазованого підходу задля аналізу їхньої семантики й колокаційних зв’язків. Дослідження спрямоване на виявлення специфічних характеристик цих іменників у досліджуваних мовах, аналіз їхньої сполучуваності з іншими частинами мови (іменниками, дієсловами та прикметниками) і зіставлення отриманих результатів. Методологічно дослідження опирається на корпуснобазований підхід із використанням мовного матеріалу з Генерального регіонально анотованого корпусу української мови (ГРАК), Британського національного корпусу (BNC) та Корпусу сучасної американської англійської мови (COCA). Вибір об’єкта дослідження базується на частотних рангах іменників ВЛАСНІСТЬ та POSSESSION у перелічених корпусах: 2481-е місце в ГРАК, 3077-е в BNC і 3451-е в COCA, що вказує на їхню важливість і в лінгвістичному контексті. Актуальність та наукова новизна дослідження полягає в аналізі міжмовних подібностей та відмінностей, які впливають на інтерпретацію іменників ВЛАСНІСТЬ і POSSESSION і їхнє контекстуальне вживання. З’ясовано, що в українській мові іменник ВЛАСНІСТЬ уживаний здебільшого в юридичній сфері. Тим часом у британській та американській англійській мовах іменник POSSESSION, який може виконувати функцію ядра або модифікатора, теж означає володіння чимось або кимось, але має й додаткові значення, пов’язані з бізнесом, політикою та паранормальними явищами, а також може вказувати на залежність і духовні зв’язки. Встановлено, що колокації з дієсловами в українській та британській англійській мовах часто збігаються, як-от: мати + ВЛАСНІСТЬ / have + POSSESSION та повернути + ВЛАСНІСТЬ / recover + POSSESSION, хоча частота їхнього вживання значно відрізняється. Однак між сполуками прикметників з досліджуваними іменниками є значні синтагматичні відмінності. В українській мові субстантив ВЛАСНІСТЬ часто поєднується з прикметниками, що вказують на територіальну належність, тоді як в англійській мові ознаки, які позначають прикметники у сполученні з іменником POSSESSION, варіюються . Результати проведеного аналізу можуть бути використані у різних сферах, зокрема, у контрастивній лінгвістиці, лексикології, стилістиці, перекладознавстві. Дослідження також підкреслює важливість контексту та варіанту англійської мови для інтерпретації й використання іменників, що має практичне значення для студентів, викладачів, перекладачів та мовознавців. У статті охоплено лише окремі аспекти, які потребують подальшого вивчення, зокрема із застосуванням корпуснобазованого підходу.
Посилання
Генеральний регіонально анотований корпус української мови. ГРАК– site.name. URL : https://uacorpus. org/Kyiv/ua (дата звернення : 24.05.2024).
Жуковська В. В. Вступ до корпусної лінгвістики : навч. посіб. Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2013. 142 с. Етимологічний словник української мови / ред. колегія О. С. Мельничук та ін. Київ : Наукова думка,1982. Т. 1. 631 с.
Кочерган М. П. Вступ до мовознавства : підручник. Київ : Академія, 2001. 368 с. Словник української мови. Тлумачні словники української мови. URL : https://sum.in.ua/ (дата звернення : 22.05.2024).
Соссюр Ф. Курс загальної лінгвістики / пер. з фр. А. Корнійчук, К. Тищенко. Київ : Основи, 1998. 324 с. Філософський енциклопедичний словник / ред. колегія В. І. Шинкарук та ін. Київ : Абрис, 2002. 740 с.
Шведова М. Генеральний регіонально анотований корпус української мови (ГРАК) як інструментдослідження лексико-граматичної варіативності. Людина. Комп’ютер. Комунікація : Збірник наукових праць / за ред. проф. О. П. Левченко. Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 145–148.
[bnc] British National Corpus. URL : http://www.natcorp.ox.ac.uk/ (дата звернення : 26.05.2024). English-Corpora: COCA. English Corpora: most widely used online corpora. Billions of words of data: free online access. URL : https://www.english-corpora.org/coca/ (дата звернення : 26.05.2024).
Collins. Free online dictionary, thesaurus and reference materials. URL : https://www.collinsdictionary.com/ (дата звернення : 22.05.2024).
Oxford Learner's Dictionaries | Find definitions, translations, and grammar explanations at Oxford Learner's
Dictionaries. Oxford Learner's Dictionaries | Find definitions, translations, and grammar explanations at Oxford
Learner's Dictionaries. URL: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/ (дата звернення : 22.05.2024).
Oxford English Dictionary. Oxford English Dictionary. URL : https://www.oed.com/ (дата звернення : 22.05.2024).