СТРАТЕГІЗАЦІЯ ДИСКУРСУ: ДІЛОВА АНГЛІЙСЬКА В ПОЛІТИЧНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4565.2023.56.7Ключові слова:
політичний наратив, політичний дискурс, англомовний діловий дискурс, англомовний політичний дискурс, стилістичні особливості, жанрова диференціація.Анотація
Анотація. У третьому тисячолітті англомовна лінгвістика стала ключовою наукою, адже дозволяє продовжити життя політичних текстів (виступів) та підвищити їхню якість. Вибір теми дослідження актуальний: сучасна лінгвістика активно розвиває дискурсивні дослідження, а проблема англомовного політичного дискурсу є однією з найважливіших у політичній сфері. Мета представленого в цій статті дослідження – аналіз жанрової диференціації англомовного політичного дискурсу. У ній засвідчено, що в сучасній лінгвістиці існує широкий спектр підходів до розуміння терміна «дискурс». Найприйнятнішим, на наш погляд, є такий з них: англомовний політичний дискурс – один із різновидів інституційних дискурсів, якому властиві певні нормативні рамки та конкретні комунікативні цілі. З лінгвістичного та соціокультурного поглядів політичний і медійний дискурси тісно взаємодіють. Сьогодні вони є об’єктом все більшої кількості досліджень, хоч їх і розглядають переважно як взаємодію двох окремих дискурсів, кожен з яких має свої особливості. Об’єктом цього дослідження є вивчення політичного наративу як мовного та культурного феномену. Його тут трактовано як складний дискурс, що поєднує в собі ознаки політичного дискурсу та медіадискурсу. Визнано слушним використовувати термін «англомовний» для позначення як британської, так і американської версій цього наративу. На підставі аналізу фактичного матеріалу зроблено висновок, що англійська мова полі- тичного дискурсу є складною системою спілкування, яка виконує три основні функції: інформативну, оцінну та імперативну. Різноманітність політичних жанрів дискурсу допомагає політикам всебічно інформувати суспільство про свою діяльність, формувати громадську думку та впливати на прийняття рішень, оскільки є важливим інструментом політичної влади та впливу на суспільство.
Посилання
Лукіна Л. В. Політичний дискурс : сутність та особливості застосування. Політична культура та ідеологія. 2021. Випуск 2. С. 75–80.
Нагорна Л. П. Політична мова і мовна політика : діапазон можливостей політичної лінгвістики. Київ : Світогляд, 2005. 315 с.
Нагорна О. О. Філологічні ідеї ділової англійської мови, політичного дискурсу та кібернеологізмів у сучасній українській філології. Наукова дискусія. 2023. № 83. С. 3–4. URL : https://sdjscience.com/wp-content/uploads/2023/12/Scientific-discussion-No-83-2023.pdf.
Самойлова І. В., Подвойська О. В. Лексичні особливості політичних промов. Наукові записки Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя. Філологічні науки. 2016. Кн. 1. С. 235–238.
Серажим К. Дискурс як соціолінґвальне явище : методологія, архітектоніка, варіативність : монографія / за ред. В. Різуна. Київ : Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. 2002. С. 3–13.
Dijk T. A. van. Principles of Critical Discourse Analysis. Discourse & Society. 1993. 4(2). P. 249–283.
Hongxia Dai. Study on Business English Translation Teaching in the Context of Curriculum Ideology and Politics. Curriculum and Teaching Methodology. 2022. Vol. 5. Р. 83–88. DOI: http://dx.doi.org/10.23977/curtm.2022.050417.
Interpals. Meet the world. URL: https://interpals.net (дата звернення : 20.06.2021).
McNair B. An Introduction to Political Communication, 6th ed. London and New York : Routledge. 2018. 252 p.
Nimmo D., Combs J. Mediated Political Realities. New York : Longman, 1983. 240 p.